About

Hello! Cześć!

My name is Monika. I am sensitive, and I experience my life through my senses which feed my soul with words, stories, images, thoughts, amazements, dreams, ideas. I think this is a beautiful gift that I want to share with others! That is one of the reasons I have created Birkiverse.

I love words. I always dreamt about having my texts out there, floating the world, touching souls of those who read them. That is another reason why I have created Birkiverse.

I live in the most beautiful corner of England, and I come from the most beautiful fringe of Poland. The experiences from both of those worlds shape my writing, which I want to share with you. That is yet another reason why I have created Birkiverse.

Mam na imię Monika. Jestem wrażliwa i światoodczuwam wszystkimi zmysłami, które karmią moją duszę słowami, opowieściami, obrazami, myślami, zachwytami, marzeniami i pomysłami. Wierzę, że to piękny dar. Chcę się nim dzielić z Innymi. Dlatego stworzyłam Birkiverse.

Kocham słowa. Zawsze marzyłam o tym, aby to, co piszę fruwało po świecie i dotykało dusz ludzi, którzy mnie czytają. Dlatego stworzyłam Birkiverse.

Mieszkam w najpiękniejszym zakątku Anglii, a pochodzę z najpiękniejszego krańca Polski. Doświadczenia, które zdobywam w obu krajach, kształtują moją twórczość, którą chcę się tutaj z Wami dzielić. Dlatego stworzyłam Birkiverse.