Meet Poziomka / Poznajcie Poziomkę

To jest Czerwony Czajniczek – Poziomka.

Photo by Monika Holmes

Poziomka pochodzi z Czech – tam została kupiona. Kraj, w którym zotała powołana do życia, jest nieznany. Biorąc pod uwagę jej styl, powiedziałabym, że została wykonana w Japonii. Ale kto to wie?

Po raz pierwszy zobaczyłam Poziomkę w Czeskiej Czajowni. Siedziała sobie na półce wśród innych czajniczków, i emanowała magią.

“Ah! Jaki śliczny i uroczy czajniczek!” powiedziałam i spojrzałam na Mamę. Moje oczy iskrzyły się zachwytem. “Ależ mi się podoba! Chyba się zakochałam!” Mówiłam zachwycona, popijając czaj i zerkając na czajniczek znad czareczki.

Mama uśmiechnęła się i cierpliwe słuchała o tym, jak ważne dla mnie są te chwile, gdy siedzę przy herbacie w najbardziej magicznej herbaciarni na świecie w towarzystwie ludzi, których kocham. “Wiesz, Mamo, tam w Anglii, tęsknię za tym bardzo.”

Mama pokiwała głową i mnie przytuliła.

Gdy byłam mała, Mama zawsze zbierała dla mnie poziomki. Myślę, że bardzo lubiła ten moment, gdy radoścnie zjadałam owoce, a na mojej twarzy malował się szeroki uśmiech. Myślę, że podobne uczucie towarzyszyło jej, gdy kupiła mi czerwony czajniczek i zobaczyła szczęście w moich oczach.

Od tego czasu Poziomka sprawia, że gdziekolwiek idę, mam przy sobie trochę domu. Zawsze, gdy na nią patrzę, to czuję, że są przy mnie Rodzice i Przyjaciele. Gdy popijam herbatę w niej zaparzoną, przypominają mi się piękne, dobre, stare czasy, a ich magia działa tu i teraz, pomagając cieszyć się tym, co mam tutaj.

Od tego czasu, Poziomka towarzyszy mi podczas wędrówek do lasu z mężem, kiedy potrzebujemy po prostu ze sobą pobyć, gdy buduję tutaj nowe przyjaźnie, gdy odpoczywam.

Czuję miłość i ciepło. Czuję się dobrze.

Szwedzi mają na ten stan specjalne określenie: Smultronställe, które oznacza miejsce, w którym rosną poziomki.

Smultronställe oznacza miejsce, w którym rosną poziomki.

Poziomka – idealne imię dla idealnego czajniczka.